Solec-Zdrój - wiadomości-informacje - Uzdrowisko Solec-Zdrój

Walory uzdrowiska


Tylko w Uzdrowisku Solec-Zdrój woda siarkowa o najskuteczniejszych właściwościach leczniczych na świecie!

Nie będzie przesadą  jak nazwiemy nasze Uzdrowisko w Solcu-Zdroju Świętokrzyską Perłą Przyrodeolecznictwa, położoną w niezwykle malowniczych i nasłonecznionych stronach województwa świętokrzyskiego. To miejsce idealne dla ludzi bardziej  ceniących uroki przyrody , niż wielkomiejski gwar. Warto podkreślić, iż jest to jedyny Zakład Lecznictwa Uzdrowiskowego na terenie gminy Solec-Zdrój. Nasze Uzdrowisko od wieków słynie  z najlepszych wód siarczkowych na świecie, nie tylko pod względem stężenia siarkowodoru, ale również zawartości pozostałych pierwiastków mineralnych. Właśnie z tego powodu  kameralny polski kurort przyciąga rzeszę Kuracjuszy od blisko 180 lat!

Niewielka mieścina znajdująca się zaledwie 22 km na południowy wschów od Buska-Zdroju, zlokalizowała się na skraju  Wyżywny Małopolskiej i Kotliny Sandomierskiej, malowniczo ulokowała się nad rzeką Rzoską. Nazwa wsi pochodzi od słonych źródeł wystepujących na pobliskich łąkach. Piękny i ciekawy krajobraz oraz czyste powietrze to niewątpliwie atuty takiej lokalizacji.Mikroklimat Solca jest łagodny, umiarkowany bodźcowy – charakteryzuje się duża liczbą dni słonecznych i bezwietrznych. Tak wyjątkowy klimat, podnosi efektywność kuracji, zaś sąsiedztwo lasów, oddalenie od ośrodków przemysłowych, spokój, czyste powietrze tworzą wyjątkowy klimat dla skutecznej kuracji i odpoczynku.


Uzdrowisko Solec-Zdrój

 StawLazienki.JPG

 
Najcenniejszym bogactwem naturalnym Uzdrowiska Solec-Zdrój są lecznicze wody pozyskiwane odwiertami z głębokości ok. 170 m.  Są to solanki siarczkowe, zawierające jony siarczkowe i wielosiarczkowe, a ponadto jony chlorkowe, bromkowe, jodkowe, borowe oraz wiele innych pierwiastków, jak : wapń, magnez, żelazo, potas, sód.  Wysokie stężenie związków siarki dwuwartościowej (137 mg/l) w jednym litrze wody i wysoka mineralizacja czynią te wody najskuteczniejszymi w Europie i jednymi z najlepszych na świecie!


Nie darmo ojciec polskiej balneologii, prof. Józef Dietl, pisał:

„We wszystkich ciężkich i uporczywych wypadkach dowiódł Solec takiej skuteczności, iż pod tym względem możemy się obejść bez każdego innego zagranicznego zdroju, a nawet śmiało wyrzec nie wahamy się, iż czego Solec nie jest w stanie dokazać, tego tym bardziej nie dokaże inne źródło!".

Uzdrowisko Solec-Zdrój od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem zarówno gości z Polski jak i zagranicy, taką renomę zawdzięcza najlepszej i najskuteczniejszej wodzie siarczkowej oraz miłemu, profesjonalnemu personelowi uzdrowiska, znakomitej kuchni i niepowtarzalnemu klimatowi. Ponadto w uzdrowisku odbywają się liczne imprezy kulturalne, ogniska oraz wieczorki taneczne. U nas każdy kuracjusz znajdzie odpowiednią ofertę dla siebie. Serdecznie zapraszamy!

ZAPRASZAMY!